26 Kasım 2012 Pazartesi

Kumaşlara Doyamayan İnsan :)

Merhabalar.. Bu bir program kaydıdır öncelikle onu belirteyim çünkü şu anda Ankarada biryerlerdeyim... :) Gitmeden önce bu kaydı oluşturmuş ve bu tarihte yayınlanması için ayarlamıştım... Bu hafta doyamadım almalara bir baktım dünyanın kumaşını almıştım. Daha büyük eve çıkmalıyım , kumaşlarım önce birey olarak yerleştiler sonra evlendiler şimdi de çoluk çocuk odaya sığmıyorlar vallahi :) Neyse şaka bir yana bakın bakalım bu hafta neler almışım :)
Bu ikisi de deri kumaşlar :) Taytımı diktiğim kumaşlardan sadece dışları deri görünümlü yani :) Aslında beyaz olarak gördüğünüz gri ve simli bir deri ama beyaz çıkmış idare ediniz :)
Aşağıdaki de pembe aslında pembe puantiyelere bayıldım kimbilir nerede kullanırım :)


Yukarıda gördüğünüz kumaş deri gibi görünüyor ama üzerinde yazıları da var. Çek çek anca bu kadar belli edebildim :D Kış mevsiminde evde yeterince ışık olmadığından istediğim gibi çıkmıyor fotolar maalesef :)
Aşağıdaki kumaşlar favorim oldu bugün yeşil olandan etek yapmayı planlıyorum ve benekli olandan da incecik bir hırka yapıcam :) Hatta rengarenk düğmelerini bile aldım dikmek için. Ama önce Ankaradan dönmemi beklemelisiniz uzun bir süre birşey yapamayacağım çünkü :)


Yukarıdaki kumaş makine örgüsü puantiyeye benzeyen bir dokuda dokunmuş çok hoşuma gitti. Sadece bu kumaş çok küçük aslında sadece bir kazağın arkası yada önü olabilecek ya da iki kol çıkabilecek kadar. Onun için kol kısmında veya omuzlarda yama gibi kullanmayı düşünüyorum. Minil olduğu için 1 Liraya aldım fazla para vermedim :D
Aşağıdaki kırmızı leoparım. Kumaş kışlık kalın bir kumşa ve kışlık bir elbise yapmayı planlıyorum ama satış için yaparım yine herhalde :)


Yukarıdaki kumaşım gördüğünüz gibi harflerin yazılı olduğu bir dantel. Bununla kuzuma alttan beyaz tüller üstüne de bu siyah dantelle bir tütü yapmak istiyorum :D Bakalım ne zaman nasıl olur artık...
Aşağıdaki kumaş da göründüğü kadar parlak değil aslında kendinden desenli siyah bir kumşa bununla da ceker veta elbise yaparım diye geldi aklıma hemen :)


Bu kumaşı Anne Kız Elbisemiz de kullanmıştım hatırlarsınız belki. Görünce yine aldım çünkü harika bir kumaş gerçekten...
Bu danteli de çok beğendim mutlaka lazım olacaktır birgün almakta fayda var dedim ve koydum poşete :)

Aşağıdaki kumaş da krem rengi sade bir kumaş bunu da astar yaparım diye aldım. Astar için güzel kumaşlar görünce alıyorum :) Fakat ben astar kumaşı varya kaygan parlak :) onu astar olarak kullanmayı sevmiyorum.  Astar olarak da güzelim kumaşlar kullanıyorum yani :)

Oyyyyyyy yoruldum anlatırken :) Ne çok almışım ve bakalım ne hale gelecekler ilerleyen günlerde :)

24 Kasım 2012 Cumartesi

1 Haftalık kısa bir ara :)


Merhaba arkadaşlar. Bugün itibasi ile Ankaraya gidip bir hafta orada kalacağız ailecek o nedenle bir hafta bloğumla uğraşamayacağım büyük olasılıkla :) Fırsatım olsa da girmeyebilirim internete çünkü yapmamız gereken görüşmeler, özlediğimiz arkadaşlar, yapılacak muhabbetler, gezmeler, tozmalar varken internet bir hafta askıya alınabilir galiba :)
Şu anda büyük olasılıkla arabada yoldayızdır. Bu postu aslında perşembe akşamı hazırladım ve bugün yayınlanması için programladım :) Çünkü o bavul toplama telaşı ve birşey unuttum mu soruları arasında bloğumda bir hafta olamayacağım haberini vermem zor olacaktır :) Bu süre arasında birşey sormak isteyen varsa yine mail atabilir ya da bloğuma yorum bırakabilir ama bir hafta sonra bakarsam darılmayınız lütfen :) Bu süre arasında programladığım ve yayınlanacak dikiş çalışmalarım var onları da şimdiden girip programlarım ona göre :) Geldim sanmayın sakın :) Tekrar Edirneye döndüğümde haberiniz olacak emin olun :)

23 Kasım 2012 Cuma

Erken Kutlanan Doğum Günü :)

Merhaba arkadaşlarrr. Ece'nin doğum gününü kutladık kreşinde bugün :) Aslında kuzumun doğum günü 28 Kasım ama bir önümüzdeki hafta Ankarada olacağımız için gitmeden kutlamaya karar verdik... Kuzum Arkadaşlarıyla kutlamasa çok üzülürdü :) 4 yaşını bitirdi artık benim kızım  :) Dünden daha büyük bugün doğum gününü kutladıya :)
Bu kuzumun pastası. Çikolata ve muzlu yaptırdım. Üzerindeki süsler (çocuğğu olanlar bilirler mutlaka ) sürpriz yumurtalardan çıkan oyuncaklar. Ben onların stoğunu yapıyorum kocamaaaaaaaaan bir kutu dolusu oyuncağımız var . Ben de araba ve hayvan onsepti yaptım kendimce ve pastaneye götürdüm oyuncakları onlar da hepsini bir güzel yerleştirmişler çok da güzel yapmışlar bayıldım ben bu kompozisyona :) Ve kuzum da bayıldı elbette...


Bu benim çocuklar için hazırladığım ufak anılar :) Nasıl yaptığımı da aşağıda anlattım :)

Kurdelelerle küçük fiyonklar hazıarladım... Anladığınız üzere sadece yumurtaların içinden çıkanları değil yumurtaları da sakladım hep :) Bu defa bir işe yaradılar. Aklıma içine bonibon koyup süslemek geldi. Farklı oldu ve çıngırak gibi çocukların da çok hoşuna gitti. Yumurtalar da bir işe yaradı çok mutluyum :)


Süslenmiş halleri çok güzel bayıldım ben neredeyse kıyamayacaktım vermeye :D Aşağıdakilerde 7 renkli kalemleri. Çocukların kullanabileceği ve zevk alacakları birşey olsun istedim hediyelerin ve bu kalemleri seçtim. Çok dolandım ama ne alsam diye. Alıp atsınlar istemedim. Rengarenk kalem olduğu için resim yaparken çok eğlendi Ece eminim diğerleri de eğlenecektir :) İçime çok sindi bu hediyeler yani :)


Mum hep birlikte üflendi elbette ve pastayı da hepbirlikte kesmek istediler haha :) Çok tatlılar hepsi hepsini yakalayıp mıncıklayıp öptüm :)

Bu da sınıfın iki Ece'si :) Ece ve yaramaz Ece hahaha :)


Kahverengi Yeleğim...

Merhaba arkadaşlar. Yine pazardan aldığım ve sırasını bekleyen kumaşlardan biri daha ebedi formatına döndü :) Hatırlarsınız kumaşı sizinle paylaşmıştım daha önceden.. Çok büyük bir parça olmadığını da söylemiştim ve kol çıkabilecek kadar büyük bir parça olmadığından ben de kol olmayan bir model yapayım dedim ve bu yelek çııktı ortaya. Çok memnunum, inanılmaz kullanışlı oldu ve çok kullanacağımı biliyorum :) Bakalım sizler de beğenecek misiniz :)22 Kasım 2012 Perşembe

Tunik Kazağım...

Merhabalarrrrr :) Bugün yine bir dikişle karşınızdayım ve bu defa bir kazak diktim :) Bunu pek göremezsiniz çünkü benim yün şeylerle aram pek iyi değildir. Hatta tüylü şeylere dokunamam bile (Şeftali, sünger kadife v.b) Onun için benim sadece bir iki kazağım vardır ve hiç kazak alma girişiminde de bulunmam :) Bu kumaşı hatırlarsınız bir pazar alışverişimde almıştım yine :) Çok beğenmiştim. Gözenekleri büyük olduğu ve örgü sık dokuma olmadığı için içine badi tarzı birşey giymem gerekiyor ve bu tam da benim aradığım şey çünkü ben zaten kazaklarımı direk vücuduma temas ettiremem alerjim var aynı zamanda :D Anam ne çok derdim varmış yünden tüyden yana , yazdıkça anladım... Neyse  artık kazağı göstersem fena olmaz herhalde :) Umarım beğenirsiniz...
Kazağın boğazının böyle olmasının uygun olacağını düşünmüştüm ve yapınca çok sevdim bu halini :) Bir not eklemek zorundayım kazağın kenar ve tüm dikişlerini zigzag şeklinde yaptım çünkü ister istemez gözenekler arasındaki boşluklar dolayısı ile dikişlerde kopmalar olacaktı. Bu nedenle her yerini zigzaglar halinde diktim sürfile yaparmış gibi. Böylelikle daha sağlam oldu ve akmaları da önlemiş oldum...
19 Kasım 2012 Pazartesi

Deri ve Kürk...

Merhabalar arkadaşlar... Bugün yine bambaşka bir kıyafetle karşınızdayım. Bu defa bir takım diktim. Kürk-deri karışımı bir üst ve deri bir pantolon... :) Evet çılgınca ama yaptım :) Uzun zaman önce almış olduğum kürkü aslında dikmiştim ama birşey eksikti hep kafamda onun için tamamlandığını hiç düşünemedim. Bir hafta önce ise aklıma deri ile tamamlama fikri geldi. Nasıl yaparım diye düşündüm kestim biçtim ve bu çıktı ortaya :) Ben de bir pantolon yapıp takım yapmak istedim. Umarım beğenirsiniz :) Bu arada bu kıyafet de SATIŞTA :) ( 38 bedene uygundur, gerçek deri değildir deri görünümlü likralı bir kumaş aslında :) )
Evet üstteki parça kürk bir ceket aslında. Önden agraflarla aşağıya kadar tutturuluyordu ama bunun kullanımının zor olması ve şekilde bozukluklar olması nedeni ile fermuar diktim :) Hem daha kolay giyip çıkarabiliyor hem de şekil bozukluğundan kurtulmuş oluyorum :). Bel kısmı ise aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi pilelerle kat havası verilmiş durumda. Onun için de ceketin kol uçları ve pantolonun kol uçlarında da kumaşı uzun tutup kırışma hissi verdim. 

Evet ceketin fermuarlı halini buradan görebiliyorsunuzdur :) Aşağıdaki fotoğrafta da ceketin astarını görüyorsunuz içini de deriden yaptım hem konsepti bozmak istemedim hem de hava geçirgenliği deri de daha az olduğu için sıcacık tutuyor insanı :)

Elbette bu bir takım ama pantolonu ayrı ceket ayrı kombinlenebilir :) Kendimce birkaç örnek sunmak istedim :) Umarım beğenirsiniz :)
16 Kasım 2012 Cuma

Yeni kumaşlar ve Yardım sözü için alınanlar....

Merhaba arkadaşlar. Bu sabah kızımı okula bıraktıktan sonra eve hiç gelmeden cuma pazarına gittim. Malum kumaşlar geç gidince kapışılıp bitiyor :) Bende eve hiç uğramadan direksiyonu pazara çeviriverdim :) Daha pazardakiler yeni yeni eşyalarını yayıyorlardı. Kumaşçıya gittim daha yarısını dökmüştü kumaşların. -Abla biraz bekle dökcez hepsini :) dedi ben de bir dolanayım gelirim dedim ve bir dolandım geldiiiim :) Yine birkaç kumaş beğenip aldım ama bugün asıl verdiğim bir söz için erkenden gittim pazara...
Semra Hanım bana maille ulaşmıştı bu haftanın başında ve Afyon'da yaşadığını orada kumaş bulamadığını söylemiş kızına bir etek dikmek istediğini belirtmiş ve benden kumaş için yardım istemişti :) Çok sevindim çünkü ben de kumaş bulamasaydım üzülürdüm ve yardımcı olacak birilerini bulabilir miydim bilemedim birden :) Yardım etmek istiyorum elbette :) Onun için erkenden gittim ve birkaç kumaş aldım ama istediği gibi kumaş bulamadım maalesef. Fakat ona başka birkaç öneride bulunmak istiyorum :)  Öncelikle benim kumşalarımı göstereyim daha sonra da Semra Hanım için birkaç öneride bulunayım :)
Öncelikle bir dertten muzdaripim :) Kış geldiya kumşalarda hep siyah, kahverengi, gri tonları hakim... Hepsi birbirinin aynı neredeyse renk yooooooook :) Olmaz ki ama azcık renk katsınlar ama dimi :) (ucuz kumaş bulmuşum rengini beğenmiyorum :) Susayım da bunlardan da olmayayım bari :) ) Üstteki süt kahve bir dantel desenini beğendim rengini beğenmesem de :)
Aşağıdaki de kendinden kat kat dikilmiş bir kumaş, yelek falan çıkar herhalde çok büyük bir parça değil ama işime yarayabilir diye almış bulundum :)


Yukarıdakiler gri bir keten ve siyah kendinden desenli kalın bir kumaş... Malum keten sörünce alıyorum astar yapmak için ve bu siyah kumaşla da günlük ceketler dikebilirim sonrada süslerim boncuklarla falan :) Aşağıdaki kumaş da yine makine örgüsü hoşuma gitti ve kazak falan yapabilirim diye aldım kendisini bakalım neler olacaklar :)

Eveeeetttt gelgelelim Semra Hanım için önerilerime...

Semra Hanım kızına bunun gibi bir etek yapmak istiyormuş... Kumaşçıda beyaz gibi Viskon kumşalar var ama ben öncelikle size pazardan ve elimdekilerden olabilecek kombinleri sunayım, siz beğenmezseniz gider kumşaçıdan istediğiniz ölçüde kestiririm. Sanırım metresi 6-8 lira gibi birşeydi, çift en ama emin değilim, malum kumaşçıya pek uğramıyorum aklımdaki yanlış olabilir :) Neyse öncelikle ben seçenekleri belirteyim Semra Hanımcım :)

Siyah dantel, kocaman buldum çok ağır danteller vardı çocuk için uygun olacağını düşünmedim, ben kızıma yapmazdım onlardan, kendi kızım için almayacağım birşeyi de sizin kızınız için önermem :) Daha önce de söylemiştim. Bu danteli beğendim sade ve dağınık çizgileri var her kumaşla da uyumlu olur diye düşündüm :)

Öncelikle bu benim anneme diktiğim bir gömlekten kalan viskon bir kumaş fazla uzun kalmadı ama bir kız çocuğu için yukarıdaki eteği tamamlar herhalde diye düşünüyorum. Kızınız kaç yaşında onu da sormamışım afedersiniz :)

O olmazsa siyah dantelle uyumlu olabilecek cicili bicili dantellerim de var önceden aldığım, eğer isterseniz bunları da gönderebilirim Semra Hanımcım :) Ya da eski yayınladığım kumşalardan da bakın, dikmediysem kesmediysem, beğendiğiniz varsa söyleyin lütfen, ortak bir yol bulalım da yardım edeyim :)

Yukarıdaki puantiyeli gibi duran dantel de siyahla güzel durur :) Elbette çok güzel kumaşlar çıkıyor pazarda ama arada denk geliyorum her zaman istediğim kumaşı bulamıyorum onun için ben de her gidişte beğendiklerimi biriktiriyorumki istediğimde elimin altında olsun :) Bunlar da aldığım ve henüz kullanma fırsatı bulamadıklarım...

Son olarak da bu kumaşla kızıma bir elbise dikmiştim, ondan kalan bir kumaş bu. Bununla da etekten gayet rahat çıkar diye düşünüyorum. Bu kumaş hem kalın hem likralı bir kumaş, vücuduna oturtmakta da çok zorlanmazsınız bel kısmında. 
Tüm kumaşlarımı şöyle bir gözden geçirdim sizin için Semra Hanım. Başkası adına karar vermek hakikaten biraz zor oluyor. Keşke cicili bicili kumşalar satılsaydı pazarda ama maalesef yok, hele bu aralar hep koyu hep koyu bayılcam artık siyahtan kahverengiden :) Siz bir bakın orta bir yol buluruz belki beğendiğiniz varsa söyleyin ya da başka bir çözüm arayalım :)

Leopar Çekiciliği....

(Satışta...)
Merhaba arkadaşlar. Sizinle geçen yaz aldığım aslında uzun bir elbise yapmayı planladığım fakat bir türlü yapmadığım şimdi ise mevsimin de vermiş olduğu havayla uzun kollu ve mini bir elbise yapmayı planladığım leoparımı tanıştırayım :) Siz de farkındasınızdır ki ben kendimin giyebileceğinden fazlasını dikmekteyim ve hakikaten diktiğim çoğu şeyi giyemiyorum da :) Onun için bu elbiseyi dikerken de aklımda dikip satışa çıkarmak vardı :)
Evet yanlış duymadınız ilk satışım olacak bu elbise (tabi alan olursa  :) ) Dolabımı tıka basa dolduracağıma hiç olmazsa bu dikiş sevgim bir işe yarasın istiyorum :) Yakında daha fazla planım var satışla ilgili ama öncelikle siftahı bu leopar elbiseyle yapmak istiyorum.. Lütfen İlgilenenlerin bana mail atmasını rica ediyorum...
Elbise jarse olup 38 bedene uygundur :) Yani ben 38'im oradan biliyorum yoksa başka bir kalıp kullanmadım arkadaşlar ama jarse olduğu için bir sorun yaşanmayacaktır. Leopar kendinden gösterişli olduğu için başka bir dekolte yapmadım ve yakasını da hafif kayık yaka olarak tasarladım. senay-atilgan@hotmail.com adresine mail atarsanız size dönüş yapabilirim :)